Fotbaloví rozhodčí Moravskoslezského kraje

Nábor nových rozhodčích

Moravskoslezský kraj hledá nové rozhodčí fotbalu

Máš rád sport, hrál jsi fotbal a chceš u něj zůstat? Chceš si užít napětí, zajímavých situací, někdy i legrace a přitom všem se zapotit a něco málo přivydělat? Pokud máš více jak 15 let, přijď mezi nás!


Na úvod je nutné zdůraznit, že rozhodčí v každém sportu fotbalu nevyjímaje, nejsou u většiny aktérů utkání (hráčů i diváků) Ti oblíbení hrdinové. Často naopak bývají terčem kritiky, vulgárních výrazů, atd. Proto si funkce rozhodčího vyžaduje osobnost, která je schopná zvládnout nespočet složitých situací na hřišti i mimo něj. Měl(a) by to být osoba charakterově vyzrálá se smyslem pro spravedlnost, týmovou spolupráci a fair play.


Všem začátečníkům můžeme dopředu prozradit, že být rozhodčí, i když se to mnohým (na hřišti, tribuně, u televize) nezdá, není žádný med. Z vlastních zkušeností však víme, že i ty nejkritičtější situace se dají vyřešit, takže žádný strach.


Budoucí rozhodčí by měl kromě už zmiňovaných charakterových vlastností splňovat i fyzickou připravenost a znalost základních pravidel fotbalu. Další se naučíš na základním školení rozhodčích a samozřejmě praxí na hřišti.


Řídit nebo se podílet na řízení utkání 1.Ligy nebo utkání UEFA je snem každého (každé) rozhodčí fotbalu a záleží jen na tobě zda-li se ti tento sen splní.


Pokud Vás předchozí odstavce zaujaly kontaktujte tyto lidi z vašeho okresu Seznam předsedů KR OFS a KFSNejčastěji kladené otázky

Jak se můžu stát rozhodčím?

Je to jednoduché. Stačí kontaktovat někoho ze členů komise rozhodčích z uvedeného seznamu. Rozhodčím se může stát každý, kdo je starší 15 let a splní požadavky k udělení licence rozhodčího fotbalu (absolvování testu z pravidel fotbalu).

Jaká je výše odměny rozhodčího za odpískaný zápas a kdo tyto částky hradí?

Výše odměny je závislá na druhu utkání a soutěži, kterou rozhodčí píská. Okresní soutěže mužů v pozici hlavního rozhodčího je řádově paušál 500,- asistent pak 300,- V krajských soutěží pak rozhodčí dosahuje na odměny do 900,- a v lize je pak rozhodčí odměněn částkou 25 000,- Mládežnické soutěže jsou v částkách o polovinu nižší. Přesné částky jsou uvedeny v Soutěžním řádu fotbalu a mohou být upraveny rozpisem soutěží příslušného svazu na našem webu je naleznete zde ! Za dopravu na utkání vzniká rozhodčímu nárok na jízdné, které činní 5,- za kilometr a vznikne-li i právní nárok na stravné, pak má právo je také zaúčtovat. Tyto veškeré náklady v plné výši hradí pořádající oddíl, který rozhodčí vyplácí hned po utkání.

Co všechno si musím jako nový rozhodčí pořídit a kolik do toho budu muset investovat?

Základem pro výkon funkce rozhodčího je zakoupení dresu rozhodčího, trenýrky rozhodčího, stulpen a kopaček. K samotnému řízení utkání pak odznak rozhodčího FAČR, karty a kvalitní píšťalku. V současné době rozhodčí OFS pískají soutěže mužů v jednotných dresech a tato kompletní sada stojí 510,- Do píšťalky se hodí investovat 200 - 300,- Před nákupem těchto věcí je však dobré se informovat u zkušenějších kolegů. Investice do začátku je tedy vč. kvalitních kopaček do 2 000,-. Pokud kopačky nezahrneme, tak do 700,-. Ve vyšších soutěžích je pak samozřejmostí, že každý má svoje praporky asistenta rozhodčího. Dresy v těchto soutěžích jsou také jednotné a je potřeba počítat také s menší investicí.

Podle jakých parametrů jsou rozhodčí delegováni na jednotlivá utkání, existují nějaká pravidla pro delegace rozhodčích k utkání?

Komise rozhodčích deleguje rozhodčí na utkání především v závislosti na druh a předpokládaný charakter utkání. Do hry vstupují faktory jako jsou výkonnost rozhodčího, jeho přístup k vykonávané funkci a také zájem o výkon funkce včetně osobní přípravy (především teoretické). Žádné speciální pravidla nejsou stanovena a v praxi to ani není možné z důvodu častých omluv.